

Hrvatski vatrogasni dom u Konjščini, u nedjelju, 21. lipnja 2026. godine, bio je središte velike proslave povodom impresivnog jubileja – 100 godina postojanja i djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Konjščina.
Svečanost je okupila brojne uzvanike, predstavnike vatrogasnih društava, te goste iz Hrvatske i Austrije, koji su došli odati počast stoljeću humanosti, hrabrosti i zajedništva zagorskih vatrogasaca.
Predsjednik DVD-a Konjščina, Marko Malek-Solgat, u emotivnom se govoru prisjetio početaka društva koje je osnovano 7. studenoga 1926. godine pod vodstvom prvog predsjednika Josipa Batana. Društvo je svoje djelovanje započelo u skromnim uvjetima, s tek jednom ručnom štrcaljkom i privremenim spremištem u staroj crkvenoj kleti. Zahvaljujući velikoj slozi mještana, s vremenom je izgrađen vlastiti krov nad glavom, pa se ove godine uz stoti rođendan DVD-a slavi i 90 godina Hrvatskog vatrogasnog doma. Kroz čitavo stoljeće trajao je i proces modernizacije u kojem su se mijenjala navalna vozila, od legendarne Rakovice i povijesnog vojnog veterana GMC-a, pa sve do modernih kamiona marki MAN i Mercedes Atego. Predsjednik je pritom posebno naglasio da sva ta suvremena tehnologija ne znači ništa bez ljudi i njihove spremnosti na žrtvu, pohvalivši predani rad operative, važnu uključenost žena, te marljivost vatrogasnog podmlatka.
Predsjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije i potpredsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Stjepan Skuliber čestitao je članovima DVD-a Konjščina veliki jubilej, istaknuvši važnost dobrovoljnog vatrogastva kao jednog od stupova sustava domovinske sigurnosti, a okupljenima se obratila i predsjednica Vatrogasne zajednice Općine Konjščina Vedrana Gudek.
Načelnica Općine Konjščina i saborska zastupnica Anita Curiš Krok istaknula je da su vatrogasci stup društva i prva crta obrane u svim nepogodama. Poručila je da će Općina i dalje pružati maksimalnu podršku razvoju vatrogastva te je, baš kao i predsjednik DVD-a, svoj govor zaključila povijesnim riječima oca hrvatskog vatrogastva Gjure Stjepana Deželića o domoljublju i vatrogasnom pozivu.
Na kraju je, u ime Krapinsko-zagorske županije i župana Željka Kolara, te Općine Konjščina, DVD-u Konjščina uručeno priznanje i zahvalnica povodom velikog jubileja – 100 godina djelovanja društva.